forumdkz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forumdkz

yeni sitemiz ''forumdkz.funpic.org''

AnasayfaPortalliGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

aslan ....

2 posters
YazarMesaj
kübish
bbb
kübish

aslan .... Empty
MesajKonu: aslan ....   aslan .... Icon_minitimeÇarş. Şub. 20, 2008 5:36 pm

GALATASARAYIN SİMGESİ

Afrika aslanı, savanların en büyük yırtıcısı, dünyanın en büyük ikinci kedisi gibi unvanları elinde bulunduran 4 büyük kediden bir tanesidir.Ayrıca Saldırgandır Erkek aslanın boyu, 90 cm’i kuyruk olmak üzere 2,70 metreyi, ağırlığı ise 250 kiloyu bulabilir. Dişiler ise bunun nerdeyse yarısı kadardır. Postu kahverengimsi sarıdır. Erkeğin yelesi kahverengimsi sarıdan siyaha kadar değişir. Geniş alınlı, güçlü çeneli, uzayıp çekilebilen tırnaklı, sarımtırak kısa ve yatık tüylüdür. Kuyruğunun ucu püsküllüdür. Erkek aslanın başının etrafı uzun ve güzel bir yele ile süslüdür. Omuzlarının üzerine kadar dağılan bu perçem, kızdığı zaman kabarır. Çok güçlü ve cesur olduğundan dolayı hayvanların kralı olarak adlandırılır. Yeryüzünde kaplanlardan sonra en büyük kedidir. Vahşi hayatta bilinen en güçlü ikinci kedidir. Korkunç kükremeleri 4 km ileriden duyulabilir.

Savunmada ve av sırasında birleşen aslanlar, avlarını kovalar ya da pusuya düşürürler. Genellikle gece avlanırlar. Gözleri geceleyin insanlardan 6 kat daha iyi görür. Av esnasında genellikle kükremezler. Fakat avı kovalarken birbirleriyle bağlantıyı sürdürmek için homurdandıkları olur. Ortalama bir Afrika aslanının hızı saatte 60 km’yi bulabilir. Ancak bu hızını yalnızca kısa bir süre devam ettirebilir. Hız almadan 3,60 m yüksekliğe zıplayıp, 12 metre uzaklığa atlayabilir. Nil timsahlarından can havliyle kaçan bufalo, zebra, gnu gibi hayvanlar karaya çıkıp bilinçsizce koşarken aslanların tuzağına düşebilirler.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/10/Lion_waiting_in_Nambia.jpg/800px-Lion_waiting_in_Nambia.jpg
byhitter
ADMİNASTRATÖR
ADMİNASTRATÖR
byhitter

aslan .... Empty
MesajKonu: Geri: aslan ....   aslan .... Icon_minitimePaz Şub. 24, 2008 5:50 pm

kübra emeğe sağlıkta aslanlar konusu zaten açılmıştı görmedin heralde
yada ben kanarya bölümünü açtıktan sonra kıskandın ha ha ha yaşasın kötülük

ne kötülüğü bee... Razz
http://www.dokuzb.all-up.com
kübish
bbb
kübish

aslan .... Empty
MesajKonu: Geri: aslan ....   aslan .... Icon_minitimePtsi Şub. 25, 2008 7:49 am

ya gördüm gördüm de bişey yoktu onun için yazdım tekrar ....

tmm anladık kötüsün neden hava atıyosunnn Very Happy Razz Razz

aslan ....
1 sayfadaki 1 sayfası